pl.jpg(13 kb) pl.jpg(13 kb)

ctver.gif(53 b) Síť a provoz ctver.gif(53 b)
     představení
     připojení
     pravidla
     základní pojmy
     struktura
     pár fotek
     kontakty
     software
 
ctver.gif(53 b) Bezpečnost ctver.gif(53 b)
     chování
     o virech
     zabezpečení
 
ctver.gif(53 b) Komunikace ctver.gif(53 b)
     e-mail
     chat
     SMS
     telefonování

dikuze.gif(3 kb)

e-mail :
email.gif(1 kb)
info@prilepy.net


Ochrana a boj s havětí

Bezpečný prohlížeč
Prohlížeč webowých stránek je program, který nám umožňuje načítání a zobrazování stránek na Internetu. Nejvíce rozšířený je Internet Explorer společnosti Microsoft. Tento prohlížeč je však častým terčem útoků na jeho bezpečnostní díry. Z hlediska bezpečnosti proto doporučujeme alternativní prohlížeč Mozilla Firefox je k mání zdarma a je vybaven češtinou. Přechodem na tento prohlížeč dosáhnete bezpečnějšího, stabilnějšího a rychlejšího načítání stránek. Podrobný popis a popis výhod najdete přímo na stránkách produktu Firefox.
stahni.gif(1 kb)

Aktualizace (update)
Aktualizace se týká prohlížečů antivirových programů, především však operačního systému. Proč tedy aktualizovat operační systém ? Slabiny systému - tzv. bezpečnostní díry jsou využívány k průniku různé havěti ( viry, červi, trojani …..). Proto je nutno systém "záplatovat". Bezpečnostní záplaty vydávají společno sti, které systém či aplikaci vytvořily a jsou většinou k dispozici na Internetu, prpř. Na různých CD z PC časopisů.
Čas od času, pokud jste připojeni pevně k Internetu využijte nabídky automatické aktualizace systému Windows. U neregistrovaných systémů se stává, že po čase au tomatická aktualizace nefunguje. Aktualizace a záplaty pak stahujte ze stránek Microsoftu. http://www.microsof t.com/cze. Ty jsou však většinou spustitelné pouze v Internet Exploreru.
Při pevném připojení k Internetu za použití systému Windoxs XP, by měl mít každý uživatel mít nainstalován tzv. Service Pack 2 (SP2), který řeší spousty záplat bezpečnostníc h děr. K mání opět na různých CD z časopisů nebo přímo na stránkách Microsoftu.

Antivirový systém
Základem boje proti virům, Trojanům a červům je antivirový software. Ten nejen že zachytává havěť přímo při jejím odhalení, ale dokáže napadené soubory také mazat či léčit (dle charakteru nákazy). Jelikož denně přibývají nové viry, je třeba antivir udržovat stále aktuální. Při správném nastavení a pevném připojení k síti si antivir dokáže tuto činnost s vašim svolením obstarat sám.
Na trhu je spousty antivirových programů a je na každém uživateli pro který se rozhodne. Za některé se platí, jiné jsou zdarma, jiné si uživatelé pořídí nelegálně.
Nejlépe hodnoceným Antivirem zdarma je systém Avast! 4 Home. Je zdarma, pouze provedete registraci kde uvedete e-mail, na ktrý vám bude dorucen registracni klic. Registrace plati jeden rok a pote se musi obnovit stejnym zpusobem.

Léčit, zavřít do truhly nebo smazat ?
Antivirové soubory nabízí několik akcí co s napadeným souborem provést. "Nejněžnější" je soubor "vyléčit" to se však pokaždé nepodaří. Další možností je "zavřít do truhly" - soubor je přemístěn na místo, ze kterého není pro systém dosažitelný. Chová se jako smazaný - tedy pro systém neexistuje, je však stále k dispozici pro případné obnovení z truhly. Smazáním se napadeného souboru nadobro zbavíme, nezapomeňte však, že smazané soubory jsou přemístěny do koše a ten nezapomeňte vysypat.
Důkladný antivirový test spouštějte minimalně 1x za 14 dnů.

Ad-Aware
Ad-Aware je software, ktery dokáže identifikovat a likvidovat reklamní a špionážní software (adware, spyware) tzv. broučky. O co jde je popsáno v sekci "o virech". K mání je opět spousty programů a záleží na uživateli pro který se rozhodne. Nejlépe se osvědčil program Ad-Aware personal. Pro domácí užití je k mání zdarma a není nutná ani registrace. Stáhnout si jej můžete přímo z webu společnosti LAVASOFT. Po jeho instalaci se většinou provede aktualizace (tu si taktéž program hlídá sám). Při skenování systému se vyhledávají kritické objekty. Po doběhnutí testu v podsatě již jen klikáte na tlačítko "next" a zaklikáte vše co program během testu našel. Po dalším kliknutí na "next" se nalezené objekty odstraní a systém je opět čistý.
Skenování systému spouštějte minimalně 1x za 14 dnů.

Firewall
Brána Firewall je softwarovou hrází mezi vaším PC a sítí (Internetem). Používáním tohoto zabezpečení lze zamezit vnějšímu přístupu hackerů a nezvaných návštěvníků do vašeho PC. Kontroluje výměnu dat mezi vaším PC a jinými PC v rámci lokální sítě či Internetu, chrání před Trojany a zamezuje svévolnému spouštění aplikací z Internetu.
Firewall však dokáže také pěkně znepříjemnit práci s Internetem a vyžaduje specifické nastavení. Špatně nastavený Firewall může také bránit běžným činnostem na Internetu a proto vyžaduje zkušenější (poučené) uživatele. Základní Firewall je i součásti Windows XP - SP2, proto doporučujeme alespoň zapnutí této bezpečnostní brány v systému Windows - ovládací panely - centrum zabezpečení. Pokud chcete vyzkoušet profesionální Firewall, často používaným program je Kerio Personal Firewall 4. Bližší Informace získáte přímo na stránkách o produktech KERIO.
stahni.gif(1 kb)

  NOVINKY

Vítejte na našich stránkách. Toto je okénko novinek, ve kterém najdete vždy aktuální informace, týkající se jak provozu sítě, tak novinek na tomto webu i Internetu vůbec. V současné době je poslední novinkou spuštění tohoto webu

www.prilepy.netnapis.jpg(2 kb)
seznamlogo.gif(1 kb)
googlelogo.gif(2 kb)
centrumlogo.gif(1 kb)

lo-alik1.gif(3 kb)

©  Miraso -  PrilepyNet 2006