pl.jpg(13 kb) pl.jpg(13 kb)

ctver.gif(53 b) Síť a provoz ctver.gif(53 b)
     představení
     připojení
     pravidla
     základní pojmy
     struktura
     pár fotek
     kontakty
     software
 
ctver.gif(53 b) Bezpečnost ctver.gif(53 b)
     chování
     o virech
     zabezpečení
 
ctver.gif(53 b) Komunikace ctver.gif(53 b)
     e-mail
     chat
     SMS
     telefonování

dikuze.gif(3 kb)

e-mail :
email.gif(1 kb)
info@prilepy.net


Elektronická pošta

e-mail
Nejrozšířenější způsob elektronické komunikace je stále e-mail. E-mailovou schránku si může založit kterýkoliv uživatel, ať už na svoje jméno či přezdívku. Služby e-mailu nabízí v podstatě všechny velké Internetové portály, tedy Seznam, Centrum, Volny, Atlas a desítky dalších u nás či ve světě. Stačí pouze kliknout na patřičný odkaz, vyplnit požadované údaje a souhlasit s podmínkami. Největší e-mailovou schránku nabízí Seznam, kde pomocí jediné sms lze získat 2000MB pro vaše zprávy a jejich přílohy ( obrázky, fotografie, dopisy….).

Jak spravovat e-mail?
bod.gif(53 b) První způsob je tzv. webmail, to znamená, že si veškerou poštu řídíte přímo na Internetu na stránkách služby. Má to tu výhodu, že zprávy a přílohy nezabírají místo na vašem pevném disku a máte je stále k dispozici ať se připojíte k Internetu kdekoliv na světě. Pokud si vytvoříte adresář kontaktů máte je taktéž po ruce z kteréhokoliv internetizovaného místa světa.

bod.gif(53 b) Druhý způsob je používání tzv. poštovního klienta, programu pro zprávu elektronické pošty. Rozdíl je v tom, že zprávy se stahují na váš pevný disk a pokud nezálohujete můžete při havárii dat přijít jak o zprávy tak o cenné kontakty. Základním programem pro správu e-pošty je např. Outlook, Thunderbird a další.

Nastavení poštovního klienta
Používáte-li poštovního klienta a připojení k Internetu prostřednictvím PrilrpyNetu je nutné nastavit server odchozí pošty na smtp.lans.cz. Server příchozí pošty POP3 je nastaven dle poskytovatele e-mailové schránky, tedy např. pop3.cntrum.cz

Bezpečnost elektronické pošty
Prostřednictvím e-mailu se šíří množství havěti a je třeba určité opatrnosti. Dodržujte pravidlo, že zprávy od neznámých odesílatelů, nejčastěji v angličtině ihned bez otevření smažte. Může se však stát, že zavirovaná zpráva přijde i z důvěrné adresy aniž by o tom odesílatel věděl. Text zprávy je neškodný, škodlivé však můžou být přílohy jejichž otevření může spustit destruktivní akci a rozesílání na další adresy z vašeho adresáře a vy o tom ani nevíte. Pokud se vám příloha od známého zdá alespoň trochu podezřelá, neotvírejte ji a ověřte u odesílatele zda vám něco posílal. Pokud ne, zprávu i s přílohou smažte a nezapomeňte ji odstranit i z odstraněné pošty.

Dalším tématem elektronické pošty jsou nevyžádané a řetězové - reklamní, nesmyslné a poplašné zprávy tzv. hoax - viz popis v sekci bezpečnost - chování.
  NOVINKY

Vítejte na našich stránkách. Toto je okénko novinek, ve kterém najdete vždy aktuální informace, týkající se jak provozu sítě, tak novinek na tomto webu i Internetu vůbec. V současné době je poslední novinkou spuštění tohoto webu

www.prilepy.netnapis.jpg(2 kb)
seznamlogo.gif(1 kb)
googlelogo.gif(2 kb)
centrumlogo.gif(1 kb)

lo-alik1.gif(3 kb)

©  Miraso -  PrilepyNet 2006